6b06105 Ақпараттық жүйелер
Білім беру бағдарламасының сипаттамасы

6b06105 білім беру бағдарламасы-Ақпараттық жүйелер, біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандарды, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандарды, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандарды даярлауға бағытталған. Осы мақсатқа жету үшін бірқатар міндеттерді орындау қажет, соның ішінде білім алушылар контингентін мақсатты қалыптастыру, студенттерді оқыту процесінде жұмыс берушінің қазіргі заманғы қажеттіліктеріне бағдарланған мамандандырылған теориялық және практикалық даярлау.

"6b06105 Ақпараттық жүйелер" мамандығы бойынша бакалавриат түлегіне техника және технология бакалавры академиялық дәрежесі беріледі.

Ақпараттық жүйелер-ақпаратты жинау, ұсыну, сақтау, беру және өңдеу жүйелерін құруға және қолдануға бағытталған адам қызметінің құралдары, әдістері мен әдістерінің жиынтығын қамтитын ғылым мен техниканың саласы.

"5B070300-Ақпараттық жүйелер" бағыты бойынша бакалаврды даярлаудың негізгі білім беру бағдарламасы осы мемлекеттік білім беру стандарты негізінде әзірленеді және оқу жоспарын, оқу пәндерінің бағдарламаларын, оқу, өндірістік практика бағдарламаларын қамтиды.

Түлектердің кәсіби қызметінің объектілері адам қызметінің әртүрлі салаларында ақпараттық жүйелерді әзірлейтін, енгізетін және пайдаланатын әртүрлі меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдар болып табылады.

Білім беру бағдарламасының мақсаты мен міндеттері

АЖ саласындағы бакалавриаттың білім беру бағдарламасының мақсаты Ақпараттық жүйелерді әзірлеу және оларға қызмет көрсету үшін бағдарламалық, аппараттық, ақпараттық, құқықтық және басқарушылық қамтамасыз етуді қамтитын ақпараттық жүйелер саласындағы мамандарды сапалы даярлау болып табылады.

АЖ білім беру бағдарламасының міндеттері студенттерде дамыту болып табылады:

• әлеуметтік маңызды проблемалар мен процестерді талдау, гуманитарлық, экологиялық, әлеуметтік және экономикалық, құқықтық ғылымдардың әдістерін кәсіби және әлеуметтік қызметтің әртүрлі түрлерінде тәжірибеде қолдану мүмкіндігі.
  • іскерлік қарым-қатынас құралы ретінде орыс, қазақ және шет тілдерін еркін пайдалана білу.
  • ақпараттық технологиялардың көмегімен дербес игеру және практикалық қызметте жаңа білім мен дағдыларды, оның ішінде қызмет саласына тікелей қатысы жоқ білімнің жаңа салаларында пайдалану мүмкіндігі.
  • заманауи жабдықтарды, аспаптарды, желі компоненттерін, компьютерлік жүйелерді кәсіби пайдалану мүмкіндігі.
  • толыққанды әлеуметтік және кәсіби қызметті қамтамасыз ету үшін дене тәрбиесі мен денсаулықты нығайту әдістерін қолдана білу, дене шынықтырудың тиісті деңгейіне жету.
  • есепті қоюдың математикалық негіздемесін қамтамасыз ету, ақпараттық жүйелердің компоненттерін сипаттау үшін математикалық модельдеуді қолдану, Математикалық талдау жүргізу; ақпараттық жүйелерді әзірлеу үшін математикалық қамтамасыз етуді пайдалану мүмкіндігі.
  • ақпараттық жүйені әзірлеуге техникалық тапсырмаларды әзірлеу, ақпараттық жүйенің сапа өлшемдерін анықтау қабілеті: техникалық, бағдарламалық және ақпараттық талаптарды тұжырымдау; автоматтандырылған жобалау мен зерттеудің стандартты пакеттері негізінде ақпараттық жүйенің функционалдық, ақпараттық, бағдарламалық және техникалық қамтамасыз етілуін модельдеу.
  • қазіргі заманғы әзірлеу әдістері мен құралдары негізінде ақпараттық жүйенің ақпараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуін әзірлеу қабілеті.

Ақпараттық жүйелер мен технологияларды жобалау, енгізу және сүйемелдеу процестеріне авторлық сүйемелдеуді жүзеге асыру қабілеті; әзірлеуші мен Тапсырыс беруші ұжымдарының өзара іс-қимылын ұйымдастыру, әртүрлі пікірлер жағдайында басқарушылық шешімдер қабылдау.