6B06112 «Деректер ғылымы»

Білім беру бағдарламасының сипаттамасы

Мұндай кәсіптің пайда болу қажеттілігі ультра үлкен деректермен айналысқанда, деректер массивтері оларды стандартты математикалық статистика құралдарымен өңдеу үшін тым үлкен болатындығына байланысты болды. Күн сайын бүкіл әлемдегі компаниялардың серверлері арқылы мыңдаған петабайт (1015 байт =1024 терабайт) ақпарат өтеді. Деректердің осындай көлемінен басқа, мәселе олардың гетерогенділігі мен жаңару жылдамдығымен күрделене түседі.

Data Scientist, нағыз ғалым ретінде, деректерді жинау мен талдаумен ғана айналыспайды, сонымен қатар оны әртүрлі контексттерде және әртүрлі бұрыштарда зерттейді, кез келген болжамдарға күмән келтіреді. Деректер маманының маңызды сапасы-жиналған ақпарат жүйесіндегі логикалық байланыстарды көре білу және сандық талдау негізінде тиімді бизнес шешімдерін әзірлеу. Қазіргі бәсекеге қабілетті және тез өзгеретін әлемде үнемі өсіп келе жатқан ақпарат ағынында data Scientist дұрыс бизнес шешімдерін қабылдау тұрғысынан басшылық үшін қажет. Жеке статистика маманы, жүйелік талдаушы немесе бизнес-талдаушы осындай көлемдегі мәліметтермен мәселелерді шеше алмайды. Ол үшін математика және статистика, экономика және бизнес, информатика және компьютерлік технологиялар салаларында Құзыретті пәнаралық білімі бар адам қажет.

Data Scientist-тің басты міндеті-нақты уақыт режимінде ақпараттық ағындарды қолдана отырып, әр түрлі көздерден қажетті ақпаратты алу мүмкіндігі; деректер массивтерінде жасырын заңдылықтарды белгілеу және оларды сауатты іскери шешімдер қабылдау үшін статистикалық талдау. Мұндай маманның жұмыс орны 1 компьютер емес, тіпті 1 сервер емес, серверлер кластері.

Біздің тәсіліміз МКМ мамандығының негізгі дағдыларын қамтуды, сондай-ақ таңдау пәндерінің мүмкіндіктері арқылы "Data science"бағыты бойынша кадрларды даярлаудың қажетті элементтерін қамтуды көздейді.

Бұл жағдайда студентке өз қалауы бойынша қосымша заттарды еркін элективтер (free electives) ретінде алуға мүмкіндік беріледі-бұл кез-келген мамандықтағы заттар болуы мүмкін.

ХАТУ маркетингтік қызметі өткізген кездесулер және НЗМ түлектері, физика-математика мектептері арасында жүргізілген сауалнамаларды талдау түлектердің шамамен 20 пайызы "деректерді талдаушы"мамандығы туралы байыпты ойлайтынын көрсетті.

1. Білім беру бағдарламасының мақсаты мен міндеттері

"Data Science" білім беру бағдарламасының мақсаты қолданбалы математика мен экономиканың міндеттерін, атап айтқанда қаржы саласының міндеттерін түсінетін және өз білімдері мен дағдыларын табысты шешуге шығармашылықпен қолдана алатын data Ѕсіепсе саласындағы жоғары білікті талдаушылар мен мамандарды даярлау болып табылады.

"Data Science" білім беру бағдарламасының міндеттері:

• Студенттердің жақсы математикалық дайындық алуы.
  • Деректерді талдау және машиналық оқыту, бағдарламалық қамтамасыз етуді жобалау және әзірлеу сияқты бағдарламалау мен заманауи қолданбалы математика мен информатиканың әртүрлі салаларында құзыреттіліктерді қалыптастыру.
  • Үлкен деректермен кәсіби жұмыс істеу және экономиканың қаржы секторы үшін аналитикалық модельдер құру дағдыларын алу.
  • Ағылшын тілінде сөйлейтін ортада жұмыс істеуге үйрету, халықаралық білім беру жүйесіне бейімделу.

КЭД 2023