6B06101 «Компьютерлік ғылымдар»

Білім беру бағдарламасының сипаттамасы
Информатика-бұл есептеу техникасы мен телекоммуникациялық жүйелерді қолдана отырып, адам қызметінің әртүрлі салаларында ақпаратты алу, сақтау, беру және өңдеудің заңдылықтарын, әдістері мен әдістерін зерттеуге арналған ғылыми бағыт.
Осы эксперименттік бағдарлама бойынша маман даярлау алгоритмдер мен қолданбалы бағдарламалық интерфейстерді жобалау және бағалау бойынша білім мен дағдыларды қамтитын белгілі бір кәсіби құзыреттерді қалыптастыруды; ақпараттық ортадағы өзара іс-қимыл процестерін әзірлеу мен талдауды; компьютерлерге, компьютерлік желілерге және коммуникация құралдарына арналған бағдарламалық жүйелерді әзірлеу, пайдалану және сүйемелдеуді; компьютерлік жүйелерді қолданудың жаңа салаларын айқындауды және компьютерлік жүйелерді олардың бағдарламалық жасақтамасы және т. б..

"Компьютерлік ғылым" эксперименттік бағдарламасы бойынша түлекті даярлау кәсіби біліктілікті алуды қамтамасыз етеді:

• Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу жөніндегі маман
  • Телекоммуникациялық жүйелердің ақпараттық технологиялары бойынша маман
  • Компьютерлік дизайн және Веб-қосымшаларды әзірлеу бойынша маман
  • Мобильді қосымшаларды әзірлеу және ілгерілету жөніндегі маман
  • "Big Data" (data Scientist)деп аталатын үлкен деректер массивтерін өңдеу, талдау және сақтау жөніндегі маман
  • Машиналық оқыту бойынша маман

Кәсіби қызметтің объектілері-компьютерлердің, компьютерлік желілердің және байланыс құралдарының математикалық және бағдарламалық жасақтамасы, процестер мен жүйелердің математикалық модельдері.
Біздің тәсіліміз "Информатика" ББ негізгі дағдыларын қамтуды, сондай-ақ пәндердің таңдау мүмкіндіктері арқылы "информатика"бағыты бойынша кадрларды даярлаудың қажетті элементтерін қамтуды көздейді.
Бұл жағдайда студентке өз қалауы бойынша қосымша заттарды еркін элективтер (free electives) ретінде алуға мүмкіндік беріледі-бұл кез-келген мамандықтағы заттар болуы мүмкін.
ХАТУ маркетингтік қызметі өткізген кездесулер және НЗМ түлектері, физика-математика мектептері арасында жүргізілген сауалнамаларды талдау түлектердің шамамен 15 пайызы қолданбалы информатикамен байланысты мамандықтар туралы байыпты ойлайтынын көрсетті.

Білім беру бағдарламасының мақсаты мен міндеттері

Білім беру бағдарламасының мақсаты біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандарды, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандарды, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандарды даярлауға бағытталған. Осы мақсатқа жету үшін бірқатар міндеттерді орындау қажет, соның ішінде білім алушылар контингентін мақсатты қалыптастыру, студенттерді оқыту процесінде жұмыс берушінің қазіргі заманғы қажеттіліктеріне бағдарланған мамандандырылған теориялық және практикалық даярлау.

КЭД 2023