ХАТУ студенттері көрнекті тұлға Дінмұхамед Қонаевқа арналған мұражайға барды.
22.12.2023

Ағымдағы семестрде ассистент-профессор Анар Садуакасқызы Танабаеваның жетекшілігімен "Мәдениеттану" пәнін оқитын Халықаралық ақпараттық технологиялар университетінің екінші курс студенттері көрнекті тұлға Дінмұхамед Қонаевқа арналған мұражайға барды.

Дінмухамед Қонаев деген кім?

Дінмұхамед Ахметұлы Қонаев (1912 жылғы 10 қаңтар – 1993 жылғы 22 тамыз) - қазақ және кеңес саясаткері, мемлекет қайраткері, дипломат. Ол Қазақстанның Алматы облысындағы Көкшетау ауылында дүниеге келген. Дінмұхамед Қонаев көшпелі отбасында дүниеге келген. 1931 жылы ол Кеңес Одағының Коммунистік партиясына қосылды. Ол қазақ индустриалды институтында, кейінірек Мәскеу мемлекеттік салалық машина жасау институтында білім алды.

Тарихы:

Қонаев өзінің саяси мансабын Қазақстанда бастады және 1942 жылы Қазақстан Компартиясы Орталық Комитетінің хатшысы болып сайланды. Содан бері ол Қазақстан мен Кеңес үкіметінде түрлі қызметтер атқарды. 1960 жылы Дінмұхамед Қонаев Қазақстан Компартиясы Орталық Комитетінің бірінші хатшысы болды. Ол бұл қызметті 1986 жылға дейін атқарды. Оның басшылығымен республика айтарлықтай экономикалық және әлеуметтік прогреске қол жеткізді. Қонаев 1962 жылы КОКР Орталық Комитетінің Саяси Бюросының мүшесі болып сайланды, бұл оның кеңестік саясаттағы маңызды ұстанымын көрсетеді. Ол сондай-ақ 1964-1986 жылдар аралығында Қазақстан Компартиясы Орталық Комитетінің бірінші хатшысы қызметін атқарды.

Сапар барысында студенттер Д. А. Қонаевтың туыстары ұсынған құжаттардың, фотосуреттердің, бейнематериалдардың, портреттер мен тұрмыстық заттардың бай коллекциясымен танысты. Олар Д.А. Қонаевтың туғанына 90 жыл толуына орай 2002 жылы үй-мұражай ашылып, екінші мерейтойына, 2012 жылы 100 жылдығына орай мемориалдық пәтер ашылғанын білді. Бұл пәтерде 1969-1993 жылдар аралығында Қазақ КСР басшысы тұрған.

Студенттер Дінмұхамед Қонаевтың өмірі мен қоғамдық қызметі туралы көптеген пайдалы тарихи мәліметтер алды. Д. Қонаевтың "Ақиқаттан аттауға болмайды" өмірбаяндық кітабы ел басшылығының ең күрделі және маңызды сәттерін, жоғары адами қасиеттерін, сондай-ақ халыққа және елге деген сүйіспеншілігін ашады.

open menu