ХАТУ студенттері"Клод Моне. Импрессионизмнің данышпаны" көрмесіне қатысты
22.12.2023

Ассистент-профессор Танабаева Анар Садуакасовнаның жетекшілігімен "Мәдениеттану" пәнін оқитын ХАТУ 2 курс студенттері VEKARTA галереясындағы "Клод Моне. Импрессионизмнің данышпаны" көрмесіне қатысты.

Осы семестрде студенттер импрессионизмнің негізін қалаушылардың бірі ұлы суретші Клод Моне өмірі мен шығармашылығын зерттей отырып, қызықты өнер әлеміне енеді. Көрмеде олар "Әсер. Күннің шығуы", "Шөптегі таңғы ас", "Лалагүлдер", "Көкнәр" сияқты әйгілі туындылармен танысты және 1875 жылы "Камилла Моне Ұлы жанмен бірге" деп те аталатын "Жаяу. Қолшатырлы ханым" картинасы ерекше назар аударды және қазіргі уақытта Вашингтондағы Ұлттық өнер галереясында сақтаулы.

Клод Моне деген кім?

Клод Моне (1840-1926) — шығармашылығы әлемдік өнердің дамуына айтарлықтай әсер еткен көрнекті француз импрессионист суретшісі. Клод Оскар Моне 1840 жылы 14 қарашада Францияның Париж қаласында дүниеге келген. Ол бала кезінен сурет салуға қызығушылық танытты. Клодтың ата-анасы оның көркемдік ұмтылысын қолдамады, бірақ соған қарамастан ол мұғалімдер тауып, өзінің көркемдік талантын дамыта бастады.

Өнерге деген жолы:

Моне Париждегі бейнелеу өнері мектебінде оқыды, онда Пьер-Огюст Ренуар, Альфред Сислей және Камиль Писсарро сияқты болашақ импрессионистермен достық қарым-қатынас орнатты. Олар бірге өз шығармаларында жарық, түс және атмосфераны бейнелеудің инновациялық әдістерін іздеді.

Мұра:

Клод Моне шығармашылығы өнердің дамуына үлкен әсер етті және оның жұмысы кескіндеменің инновациялық тәсілдері мен түстерді қолдануы үшін әлі де бағаланады. Моне импрессионизмнің символына айналды және XIX ғасырдың ең ұлы суретшілерінің бірі болды. Оның жұмысы әлемдік мұражайлардың коллекцияларында және бүкіл әлемдегі өнер сүйер қауымның таңданысының нысаны болып табылады.

Қызықты экскурсиядан кейін студенттер өнер туындыларының алдында суретке түсіп, естеліктерін кадрларда қалдырды. Бұл шығармашылық әлеміне және импрессионизмнің ұлы суретшісіне қызықты және танымдық саяхат болды.

open menu