Діни экстремизм мен терроризмнің алдын алу
Экстремизм мен терроризм - жаһандық қауіп

Студенттердің Алматы қаласы Дін істері басқармасымен бірлесіп жастар саясаты басқармасы ұйымдастырған ақпараттық-түсіндіру тобының мүшесі, философия ғылымдарының кандидаты Жанна Кантарбаевамен кездесуі экстремизм мен терроризмнің алдын алу мәселесіне арналды.

Дәріс барысында сарапшы экстремизм мен терроризмнің, оның ішінде діни экстремизмнің қарқынды таралуының жаһандық сипатын, жастардың деструктивті қозғалыстарға тартылуының өсуін және бұл үшін заманауи коммуникациялық технологияларды белсенді пайдалануды атап өтті. Ол студенттерге діни-экстремистік ағымдардың негізгі белгілері, олардың идеяларын тарату әдістері, ұлттық және діни құндылықтардың өзара байланысы туралы егжей-тегжейлі айтып берді. Дәріскер әр түрлі радикалды қозғалыстар мен бірлестіктердің қызметі мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндіретініне, олардың жақтаушылары әлеуметтік желілер мен интернет-ресурстарды белсенді қолдана отырып, жастарды заңсыз әрекеттерге тартуға тырысатынына ерекше назар аударды.

Кездесу аясында әлеуметтік желілерде жалдауға қарсы тұру тәсілдері, талдаудың қажеттілігі және интернеттегі ақпаратқа сыни көзқарас талқыланды. Сарапшы студенттерге діни мәселелер бойынша ақпаратты ресми көздерден алуға, Қауіпсіз интернет ережелерін сақтауға, күмәнді жұртшылыққа жазылмауға кеңес берді. Сондай-ақ, ол қажет болған жағдайда Дін мәселелерін зерттеу орталығына түсініктеме алу үшін әрдайым жүгінуге болатындығын атап өтті.

Дәріскер студенттерге білім беру мен тәрбиелеу жүйесі діннен бөлек және зайырлы екенін еске салды. Сондықтан діни ұйымдарды қоспағанда, білім беру ұйымдарының аумағында және ғимараттарында ғибадат, діни рәсімдер, рәсімдер мен жиналыстар өткізуге, сондай-ақ миссионерлік қызметті жүзеге асыруға жол берілмейді.

Сондай-ақ студенттерге терроризмді насихаттағаны немесе терроризм актісін жасауға жария түрде шақырғаны үшін, сондай-ақ әлеуметтік, ұлттық, рулық, нәсілдік, таптық немесе діни алауыздықты қоздырғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында қылмыстық жауаптылық көзделгені жеткізілді. Мұндай қызметті құқық қорғау органдары тоқтатады және қатаң жазаланады.

Іс-шара барысында студенттер өздерін қызықтырған сұрақтарға сарапшының жауаптарын алды.

WhatsApp Image 2024-04-04 at 18.16.55.jpeg

WhatsApp Image 2024-04-04 at 18.16.55 (2).jpeg