ХАТУ БҰҰ-ның бастамасының мүшесі болды(United Nations Academic Impact).

Бұл бастама дегеніміз не?

Бұл бастама 152 елдегі 1640 жоғары оқу орындарын, әлемнің әртүрлі аймақтарын және көптеген әртүрлі пәндерді ұсынатын білім беру және ғылыми ортадан 25 миллионнан астам адамды біріктіреді. 2010 жылдан бастап UNAI студенттерден, оқытушылардан, ғалымдардан, зерттеушілерден, талдау орталықтарынан, жоғары оқу орындарынан, үздіксіз білім беру мекемелерінен және білім беру қауымдастықтарынан тұратын динамикалық және алуан түрлі желіні құрды. Бұл мекемелер тұрақты даму мақсаттарына жету үшін маңызды жұмыстарды орындайды.

UNAI қандай мүмкіндіктер мен қандай көмек көрсетеді?

Бағдарламаға мүшелікпен бірге білім беру мекемелері қосымша күш пен шығынсыз Біріккен Ұлттар Ұйымының мандаттары мен мақсаттарына қол жеткізуге тікелей ықпал ететін шаралар қабылдауға мүмкіндік алады. ЖОО-дағы әрбір пән БҰҰ-мен байланысты болуы мүмкін. Бағдарламаға қатысу арқылы университет көптеген жаһандық мәселелердің жаңа идеялары мен шешімдерінің инкубаторы болады. UNAI мүдделі тараптарға БҰҰ-ның бастамалары мен қызметі туралы ақпарат тарату, университет кампустарында, сыныптарында және қауымдастықтарында жергілікті деңгейде осындай әрекеттерді жүзеге асыру нұсқалары туралы айту және студенттер, оқытушылар мен зерттеушілер тұрақты даму мақсаттарына және БҰҰ-ның басқа да мандаттарына қол жеткізуге көмектесу үшін идеялармен, зерттеулермен және ресурстармен байланысып, алмасатын платформа ұсыну арқылы көмектеседі.

Біріккен Ұлттар Ұйымының бастамасы он негізгі қағидатты қолдап, оны жүзеге асыруға жәрдемдеседі:

1. Кедейлікпен күресу - білім беру арқылы кедейлік мәселесімен күресуге міндеттеме;
  2. Әлеуетті нығайту - бүкіл әлемде жоғары білім беру жүйелерінің әлеуетін нығайтуға міндеттеме;
  3. Барлығына білім беру - жынысына, нәсіліне, дініне және ұлтына қарамастан барлық адамдарға білім беру мүмкіндіктерін ұсынуға міндеттеме;
  4. Жаһандық азаматтық - білім беру арқылы жаһандық азаматтықты ынталандыруға міндеттеме;
  5. Жоғары білімге қол жеткізу - барлық мүдделі тұлғаларға жоғары білім алу үшін қажетті дағдылар мен білім алуға мүмкіндік беру міндеттемесі;
  6. Адам құқықтары - адам құқықтарын, оның ішінде зерттеу, пікір және сөз бостандығын сақтау;
  7. Мәдениетаралық диалог - білім беру арқылы мәдениетаралық диалог пен түсінушілікті, сондай-ақ төзбеушіліктен "бас тартуды" ынталандыруға міндеттеме;
  8. Бейбітшілік және жанжалдарды шешу - білім беру арқылы бейбітшілік пен жанжалдарды шешуге міндеттеме;
  9. Тұрақтылық - білім беру арқылы тұрақтылықты ынталандыруға міндеттеме;
  10. Біріккен Ұлттар Ұйымының Жарғысы - Біріккен Ұлттар Ұйымының жарғысында бекітілген принциптерді ұстану.

Бағдарламаға қатысу жаһандық проблемалар үшін инновациялар мен шешімдер әкеліп қана қоймай, ХАТУ-ның ақпараттық технологиялар саласындағы халықаралық танылған орталық ретіндегі ұстанымын нығайтады.

International Information Technology University