ХАТУ Қазақстанның үздік 5 техникалық жоғары оқу орындарының қатарына кіреді: 2024 рейтинг нәтижелері
12.07.2024

Он алты жыл қатарынан білім берудегі сапаны қамтамасыз ету жөніндегі Тәуелсіз агенттік – Рейтинг (IQAA-Ranking) Қазақстанның жетекші жоғары оқу орындарының Ұлттық рейтингінің нәтижелерін ұсынады. 2024 жылы Халықаралық ақпараттық технологиялар университеті (ХАТУ) көшбасшы орынға ие болды:

• Қазақстанның жетекші техникалық жоғары оқу орындарының рейтингінде 17-ден 4-ші орын.
  • Қазақстандық жоғары оқу орындарының ғылыми жарияланымдары бойынша рейтингте 86-дан 5-ші орын.

Рейтинг жоғары оқу орындары ұсынған деректерге және ҚР ҰӘҚ ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету Комитеті, «Болашақ» ЦМП, Scopus, Web of Science ғылыми жарияланымдарының библиографиялық базалары, РИНЦ, ЕБЭО цифрлық деректер базасы және ҚР ӘМ Ұлттық зияткерлік меншік институтының мемлекеттік тізілімі сияқты тәуелсіз деректерден алынған материалдарға негізделген.

Рейтинг аясында жұмыс берушілер, академиялық орта сарапшылары, ЖОО студенттері мен түлектері арасында сауалнама жүргізілді. Сауалнамаға барлығы 962 ұйым - жұмыс берушілердің өкілдері, 267 сарапшы, 19270 студент және 3941 түлек қатысты.

Жоғары оқу орындарының институционалдық рейтингісінен басқа, агенттік білім беру бағдарламаларының рейтингін (ББ) дайындады. ББ рейтингіне 305 білім беру бағдарламалары тобы бойынша барлығы 1180 бағдарлама қатысты. Биыл алғаш рет докторантура бойынша білім беру бағдарламалары рейтингке ие болды.

ХАТУ білім беру бағдарламаларының алты тобы бойынша үздік үштікке енді:

• "B042 Журналистика және репортер ісі" – 8-ден 2-орын
  • "B044 Менеджмент және басқару" –17-ден 4-орын
  • "B046 Қаржы, экономика, банк және сақтандыру ісі" – 18-ден 7-орын
  • "B057 Ақпараттық технологиялар" – 19-дан 3-орын
  • "B058 Ақпараттық қауіпсіздік" – 3-тен 1-орын
  • "B059 Коммуникация және коммуникациялық технологиялар" –6-дан 4-орын
  • "M072 Менеджмент және басқару" – 12-ден 11-орын
  • "M094 Ақпараттық технологиялар" – 10-нан 1-орын
  • "M096 Коммуникация және коммуникациялық технологиялар" –4-тен 2-орын
  • "D094 Ақпараттық технологиялар" – 3-тен 3-орын

Нәтижелері мен егжей-тегжейлі рейтинг әдістемесі iqaa-ranking.kz сайтында қолжетімді