ХАТУ-да Қазақстан мен ОА жоғары оқу орындарын дамытуды қолдау орталығы ашылды
12.04.2024

Халықаралық ақпараттық технологиялар университеті (IITU) және "E-Quadrat Science & Education" компаниясы (Германия) бірлескен қызмет және тұрақты даму және деректерді талдау ғылыми-білім беру және консалтингтік орталығын (SDDS) ашу туралы келісімге қол қойды.

Орталықтың жұмысы жоғары мектеп пен ғылыми мекемелер үшін маңызды бағыттарға бағытталатын болады. Оның бірегейлігі-бұл жоғары оқу орындарының даму стратегияларын әзірлеу, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және әлемдік рейтингтерде ілгерілету мәселелерін шешу үшін Тұрақты даму, деректерді модельдеу және талдау саласындағы құзыреттердің толық спектріне ие халықаралық орталық.

Қазіргі уақытта жаһандық бәсекеге қабілеттілікті арттыру жоғары кәсіптік білім берудің өзекті міндеті болып табылады. Sdds орталығы жоғары оқу орындарына әлемдік ғылыми-білім беру кеңістігін ілгерілету мен интеграциялауда аналитикалық және практикалық көмек көрсететін болады. Ол үшін білім мен ғылымдағы даму, трансформация және академиялық артықшылық стратегияларын әзірлеу саласындағы көшбасшы болып табылатын "E-Quadrat Science & Education" компаниясының сарапшылары тартылатын болады. Орталықтың аналитикалық, тренингтік және консультациялық қызметіне ғылымометрия, Менеджмент және жоғары мектепті модельдеу саласындағы жетекші отандық және шетелдік мамандар тартылатын болады.

Біріккен Ұлттар Ұйымы қабылдаған орнықты даму мақсаттарын іске асыруға жәрдемдесу, академиялық қоғамдастықтың адамзаттың өмірлік маңызды жаһандық проблемаларын шешу процесіне тартылуын жандандыру орталық қызметінің тағы бір маңызды бағыты болып айқындалды.

Айта кету керек, IITU әлемдегі мыңнан астам жетекші жоғары оқу орындарын біріктіретін БҰҰ-ның Тұрақты даму жөніндегі "Академиялық ықпал" (UNAI) бағдарламасына қосылды. Оның қатысушысы бола отырып, университет Білім, инновация және IT-технологиялар арқылы сауаттылық деңгейін арттыруға және мәдениетаралық диалог үшін жағдай жасауға, тұрақты дамуды қамтамасыз етуге және жанжалдарды бейбіт жолмен шешуге, кедейлік мәселесін шешуге және адам құқықтарын қорғауға бағытталған халықаралық танылған қағидаттарды ілгерілетуге өз үлесін қосуға ұмтылады. IITU-ның осы бағыттағы қызметі және орталықтың ашылуы Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың жаһандық проблемаларды шешудің халықаралық үдерісіндегі негізгі тұлғалардың бірі ретінде Қазақстанның рөлін күшейту, сондай-ақ Алматы қаласын БҰҰ-ның орнықты даму жөніндегі өңірлік гуманитарлық хабына айналдыру жөніндегі идеясын ілгерілетуге ықпал ететін болады.